Zapachy

Jak działają na nas zapachy

aromaterapia olejki eteryczne zapachy lek

Czy zapach może działać leczniczo?

Każdy z nas korzysta, często nieświadomie, ze zdrowotnych właściwości olejków eterycznych, np. pijąc zioła czy używając ich jako przypraw.Olejki wydobywa się z roślin za pomocą destylacji parą wodną lub tłoczenia.
Związki chemiczne zawarte w olejkach to nie tylko ładny zapach, drogocenne ! Zawarte w nim składniki lecznicze np. takie jak: linalol w olejku lawendowym), tymol czy eugenol (mocno przeciwzapalne składniki, seskwiterpeny, które łagodzą nerwy czy przeciwbakteryjne i przeciwzapalne fenole

Olejki odgrywały bardzo ważną rolę w perfumerii.

Francuski chemik René-Maurice Gatefossé zaczął badać je w sposób naukowy. Legenda głosi, że któregoś dnia poparzył się w laboratorium, włożył rękę do gorącego olejku lawendowego. Był bardzo zdziwiony ponieważ rana się szybko goiła i nie wiązały się w związku z poparzeniem żadne powikłania. Po wojnie opublikował swoje badania i zdobył duże zainteresowanie.

Zapachy a aromaterapia

Olejki eteryczne występują we wszystkich częściach roślin – kwiatów, liści, łodyg, nasion i korzeni a istnieją rośliny, które dostarczają więcej niż jednen olejek , np. pomarańcza zawierająca 3 olejki w skórce owoców, w liściach i w kwiatach, a więc każdy olejek ma unikatowe właściwości.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z wpływu zapachów na nasze samopoczucie.
Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, że skoro nieprzyjemne zapachy powodują u nas nieprzyjemne doznania takie jak np. kanalizacja, ścieki,zapach farby- który w wysokim stężeniu również działa trująco. A co gdy pomyślimy o pięknym zapachu lewendy czy jaśminu, które wpływają relaksująco?

Dowiedziono, że zapachy bardzo mocno oddziałują na mózg. Każdy zapach ma specyficzne właściwości, które mają wpływ na układ limbiczny. Stymulacja właśnie tej części mózgu jest w stanie przywołać wspomnienia, odczucia czy nawet poprawić nastrój. Poprawiają krążenie krwi, poprzez zmysł węchu, na centralny układ nerwowy. Dobroczynne olejki eterycznemają moc poprawiania nastroju, pobudzania, uspokajania.
W aromaterapii używa się naturalnych olejków eterycznych, ponieważ wiemy, że roślina wytworzyła mieszankę substancji o działaniu zapachowym ale i terapeutycznym.

Węch jako jedyny ze zmysłów działa na takiej zasadzie, że to, co rozpoznaje, trafia bezpośrednio do naszego hipokampu (element układu limbicznego) i zostaje zapamiętane. Dlatego zapachy wywołują emocje. Wielu terapeutów wykorzystuje zapach do wyławiania z pamięci pacjentów określonych zdarzeń. Pozytywnych i negatywnych. Prowadzi się badania na ten temat. Na przykład geranium ma zapach, który wszystkim kojarzy się raczej pozytywnie. Z ogródkiem u babci czy nawet z ogródkiem z naszej Epopei Narodowej „Pan Tadeusz” w pierwszej scenie gdy Młody Tadeusz wrócił po kilku latach do ukochanego domu po zakończeniu nauk:) kojarzy się nam również z ciepłym ciastem, herbatą – czujecie? już na samą myśl doświadczam błogostanu!
Dana woń jest skorelowana w naszym mózgu z określonymi wspomnieniami i uczuciami.
Na przykład woń bergamotki daje pewność siebie. Woń paczuli to trochę afrodyzjak. Jeśli połączymy oba te zapachy – poczujemy przypływ siły. Jeśli chcemy poczuć się kobieco, wybierzmy nuty kwiatowe. Tajemniczości dodadzą nam zapachy orientalne, a jeśli czujemy spadek energii, warto sięgnąć po perfumy z nutami cytrusowymi.

A jaki olejek odzwierciedla Ciebie?

Dodaj komentarz